Financial information relating to the production and sale of Mountain Company\'s
ID: 2409107 • Letter: F
Question
Financial information relating to the production and sale of Mountain Company's only product is shown below Selling price $22 Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit 400,000 350,000 50,000 Direct materials Direct labor Variable manufacturing $8 $6 overhead $3 Variable selling and iadministrative Fixed costs overhead administrative Fixed manufacturing $600,000 Fixed selling and $400,000 Total contribution margin under variable costing isExplanation / Answer
Q1.
Total contribution is the excess of total sales over total variable cost.
Where, Total sales = Selling price × Units sold
= $22 × 350,000
= $7,700,000
Total variable cost = (Per unit cost of material + labor + manufacturing + selling) × Units sold
= (8 + 6 + 3 + 2) × 350,000
= $19 × 350,000
= $6,650,000
Total contribution = Total Sales – Total variable cost
= $7,700,000 - $6,650,000
= $1,050,000 (Answer)
Note: The amount of fixed costs should not be considered here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.