32. A company preparing for a Chapter 7 liquidation has the following liabilitie
ID: 2409551 • Letter: 3
Question
32. A company preparing for a Chapter 7 liquidation has the following liabilities: Note payable A of $90,000 secured by land having a book value of $50,000 andad of $70,000. . Note payable B of $120,000 secured by a building having a S60,000 book value and $40,000 fair value. Note payable C of $60,000, unsecured. Administrative expenses payable of $20,000. Accounts payable of $120,000. . Income taxes payable of $30,000 The company also has these other assets: Cash of $10,000. Inventory of $100,000 but with fair value of $60,000. Equipment of $90,000 but with fair value of $50,000. . How much will each of the company's liabilities be paid at liquidation?Explanation / Answer
Step 1: Calculate Total Fair Market Value of Free Assets
The total fair market value of free assets is calculated as below:
_____
Step 2: Determine the Amount of Each of the Company's Liabilities Paid at Liquidation
We will first pay the liabilities with priority as follows:
Administrative Expenses Payable = $20,000
Income Tax Payable = $30,000
The remaining balance of $70,000 (120,000 - 20,000 - 30,000) will be used the pay off the unsecured liabilities. We will have to calculate the value of total unsecured liabilities and percentage of unsecured liabilities to be paid as below:
Now, we can calculate the value of unsecured liabilities that will be paid off at the time of liquidation as follows:
Payment on Note Payable A = 20,000*25% = $5,000
Payment on Note Payable B = 80,000*25% = $20,000
Payment on Note Payable C = 60,000*25% = $15,000
Payment on Accounts Payable = 120,000*25% = $30,000
_______
Tabular Representation:
Cash 10,000 Inventory 60,000 Equipment 50,000 Total Fair Market Value of Free Assets $120,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.