Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The books of Fiona Corporation provided the following information: Beginning bal

ID: 2409728 • Letter: T

Question

The books of Fiona Corporation provided the following information:

Beginning balances:

Accounts receivable $ 50 000

Allowances for doubtful accounts (a credit) 3 000

Transactions during the year:

Sales revenue (of which 1/2 were on credit) 3 000 000

Collections on accounts receivable 980 000

Accounts written off as uncollectible 4 000

Past collection experience has indicated that 1% of credit sales normally are not collected.

Therefore, an adjusting entry for bad debt expense should be made in the amount of:

a. $47,000

b. $20,000

c. $15 000

d. $7,000

e. $1500

Explanation / Answer

In the percentage of credit sales method for bad debts, the Balance in Allowances for doubtful accounts is ignored.

Given Sales = $3000000

Credit sales are 1/2 of Sales = $3000000*1/2 = $1500000

Estimate made based on past experience = 1%

Therefore the adustment for bad debts will be $1500000*1% = $15000

Option C is correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote