Croy Inc. has the following projected sales for the next five months: Month Sale
ID: 2410149 • Letter: C
Question
Croy Inc. has the following projected sales for the next five months:
Month Sales in Units April 3,510 May 3,875 June 4,610 July 4,140 August 3,930
Croy’s finished goods inventory policy is to have 60 percent of the next month’s sales on hand at the end of each month. Direct material costs $2.60 per pound, and each unit requires 2 pounds. Raw materials inventory policy is to have 50 percent of the next month’s production needs on hand at the end of each month. Raw materials on hand at March 31 totaled 3,729 pounds.
Croy Inc. has the following projected sales for the next five months Month April May June July August Sales in Units 3,510 3,875 4,610 4,140 3,930 Croy's finished goods inventory policy is to have 60 percent of the next month's sales on hand at the end of each month. Direct material costs $2.60 per pound, and each unit requires 2 pounds. Raw materials inventory policy is to have 50 percent of the next month's production needs on hand at the end of each month. Raw materials on hand at March 31 totaled 3,729 pounds. Required 1. Determine budgeted production for April, May, and June. (Do not round your intermediate calculations and round your final answer to the nearest whole number.) April May June Budgeted Production (Units) 2. Determine the budgeted cost of materials purchased for April, May, and June. (Use rounded Budgeted Production units in intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) April May June Budgeted Cost of Material PurchasedExplanation / Answer
(1) Budgeted Production:-
April
May
June
Sale
3510
3875
4610
(+) Finished goods Ending Inventory
(3875 * 60%)
=2325
(4610 * 60%)
=2766
(4140 * 60%)
=2484
(-) Finished goods beginning Inventory
(3510 * 60%)
=2106
2325
2766
Budgeted Production
3729
4316
4328
(2) Budgeted cost of Material Purchase :-
April
May
June
Budgeted Production
3729
4316
4328
Direct Material Consumption (A)
(3729 * 2)
=7458
(4316 * 2)
=8632
(4328 * 2)
=8656
DM Ending Inventory (B)
(8632 * 50%)
=4316
(8656 * 50%)
=4328
(8028 * 50%)
=4014
DM beginning Inventory (C)
3729
4316
4328
DM purchase (A + B – C)
8045
8644
8342
Budgeted Cost of DM purchase
(8045 * 2.60)
=20917
(8644 * 2.60)
=22474.4
(8342 * 2.60)
=21689.2
July Sale = 4140
Ending Inventory for july = (3930 * 60%) = 2358
Beginning Inventory for July = 2484
Budget Production for july = 4140 + 2358 – 2484 = 4014
DM consumption = 4014 * 2 = 8028
April
May
June
Sale
3510
3875
4610
(+) Finished goods Ending Inventory
(3875 * 60%)
=2325
(4610 * 60%)
=2766
(4140 * 60%)
=2484
(-) Finished goods beginning Inventory
(3510 * 60%)
=2106
2325
2766
Budgeted Production
3729
4316
4328
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.