The outstanding capital stock of Culver Corporation consists of 2,200 shares of
ID: 2411069 • Letter: T
Question
The outstanding capital stock of Culver Corporation consists of 2,200 shares of $100 par value, 7% preferred, and 4,900 shares of $50 par value common.
Assuming that the company has retained earnings of $88,000, all of which is to be paid out in dividends, and that preferred dividends were not paid during the 2 years preceding the current year, state how much each class of stock should receive under each of the following conditions.
If the preffered stock is cumalitve and particapting then preffered stock is ? and common stock is?
Explanation / Answer
Annual preferred dividend = 2200*100*7% = 15400 per annum
Dividend paid to preferred stock = 15400*3 = 46200
Dividend paid to Common Stock = 88000-46200 = 41800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.