Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hello, I am working on homework below, but I am unsure of how to solve it. I wou

ID: 2411366 • Letter: H

Question

Hello, I am working on homework below, but I am unsure of how to solve it. I would be grateful for help in solving it. In addition, the option $50,000 is part of question 1 and the option $1,600,000 is part of question 7, the margins just got a little bit out of place when I was typing.

1. Sheridan Company has $27000 of ending finished goods inventory as of December 31, 2013. If beginning finished goods inventory was $21000 and cost of goods sold was $56000, how much would Sheridan report for cost of goods manufactured?

2

6. A company expected its annual overhead costs to be $1500000 and direct labor costs to be $600000. Actual overhead was $1200000, and actual labor costs totaled $800000. How much is the company’s predetermined overhead rate to the nearest cent?

8.

$83000

Explanation / Answer

(1)

Ending Inventory

27000

(+) COGS

56000

(-) Beginning Inventory

21000

Cost of goods manufactured

62000

(2)

Direct Material

250000

(+) Direct Labour

200000

(+) Manufacturing O/H

250000

(+) Beginning WIP

40000

(-) Ending WIP

20000

Total Manufacturing Cost

720000

(+) Beginning FG

50000

(-) Ending FG

30000

Cost of goods manufactured

740000

720000 & 740000

(3) Journal Entry

Finished goods Inventory Dr

                   WIP Inventory Cr

(4)

DM

70000

(+) DL

130000

(+) Manufacturing O/H

60000

Total cost

260000

Units mfr

5000

Unit cost (260000/5000)

52

Finished goods cost = 1000 * 52 = 52000

(5)

Cost of goods mfr

90000

(+) Beginning FG inventory

5000

(-) Ending FG inventory

7500

Cost of goods sold

87500

(6) Predetermined O/H rate = Budget OH/Budget labour cost

    = 1500000/600000 = 2.5

(7) Predetermined rate = Budget OH/Budget hrs

   = 1600000/500000 = 3.2

Applied O/H = Rate * Actual Hrs

    = 3.2 * 390000 = 1248000

Under/Over applied of O/H = Actual O/H – Applied O/H

    = 1575000 – 1248000 = 327000 Underapplied

(8)

Completed & Transfered

84700

Ending WIP (50800 * 20%)

10160

Equivalent Units

94860

Ending Inventory

27000

(+) COGS

56000

(-) Beginning Inventory

21000

Cost of goods manufactured

62000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote