Providing for Doubtful Accounts At the end of the current year, the accounts rec
ID: 2412804 • Letter: P
Question
Providing for Doubtful Accounts At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit balance of $844,000 and sales for the year total $9,560,000 a. The allowance account before adjustment has a credit balance of $11,400. Bad debt expense is estimated at 12 of 1% of sales. b. The allowance account before adjustment has a credit balance of $11,400. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of 36,500 c. The allowance account before adjustment has a debit balance of $7,200. Bad debt expense is estimated at 1/4 of 1% of sales d. The allowance account before adjustment has a debit balance of $7,200. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $59,800 Determine the amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts under each of the assumptions (a through d) listed above. a. b. C. d.Explanation / Answer
Calculate amount of adjusting entry :
A) Adjusting entry amount = 9560000*1%*1/2 = 47800
B) Adjusting entry amount = 36500-11400 = 25100
c) Adjusting entry amount = 9560000*1%*1/4 = 23900
d) Adjusting entry amount = 59800+7200 = 67000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.