On August 3, Cinco Construction purchased special-purpose equipment at a cost of
ID: 2413053 • Letter: O
Question
On August 3, Cinco Construction purchased special-purpose equipment at a cost of $6,420,400. The useful life of the equipment was estimated to be eight years, with an estimated residual value of $45,990.
a. Compute the depreciation expense to be recognized each calendar year for financial reporting purposes under the straight-line depreciation method (half-year convention).
b. Compute the depreciation expense to be recognized each calendar year for financial reporting purposes under the 200 percent declining-balance method (half-year convention) with a switch to straight-line when it will maximize depreciation expense.
c. Which of these two depreciation methods (straight-line or double-declining-balance) results in the highest net income for financial reporting purposes during the first two years of the equipment’s use?
Explanation / Answer
As per question we have,
Cost = $6420400
Residual value = $45990
Useful life = 8 years
So,
Actual depriciable cost = 6420400-45990 = $6374410.
Deprication per Financial year = 6374410/8 = $796801.25
Again since its half yearly so per half year we will charge,
= 796801.25/2 = $398400.625.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.