Consider the following data for two products of Gitano Manufacturing. (Loss amou
ID: 2413245 • Letter: C
Question
Consider the following data for two products of Gitano Manufacturing. (Loss amounts should be indicated with a minus sign. Round your intermediate calculations and "OH rate and cost per unit" answers to 2 decimal places) Product A Product E Number of units produced Direct labor cost ( $25 per DLH) Direct materials cost 1,300 units 11,000 units 0.14 DLH per unit .21 DLH per unit $2.00 per unit 3.10 per unit Activity Overhead costs Machine setup Materials handling Quality control inspections 57,661 60,000 58,200 $175,861
Explanation / Answer
Solution 1:
Total Overhead costs = $175861
Total Direct Labor Hours = Direct labor hours used in Product A + Dorect Labor hours used in Product B
= (11000*0.14) + (1300 *0.21) = 1540 +273 = 1813 labor hours
Overhead rate = Total overhead cost / Total Direct Labor Hours = $175861 / 1813 = $97 per labor hour
Solution 2:
Solution 3:
Solution 4:
Solution 4.2:
Yes the information influence the company strategy as there is change in profit or loss.
Overhead Assigned Activity Driver Plantwide OH rate Total Overhead cost Units Produced OH Cost per unit Product A 1540 $97.00 $149,380.00 11000 13.58 Product B 273 $97.00 $26,481.00 1300 20.37Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.