Allister acquired 90 percent of Barone in January 2014. In allocating the newly
ID: 2413327 • Letter: A
Question
Allister acquired 90 percent of Barone in January 2014. In allocating the newly acquired subsidiary’s fair value at the acquisition date, Allister noted that Barone had developed a customer list worth $66,000 that was unrecorded on its accounting records and had a six-year remaining life. Any remaining excess fair value over Barone’s book value was attributed to goodwill. During 2015, Barone sells inventory costing $135,000 to Allister for $190,000. Of this amount, 20 percent remains unsold in Allister’s warehouse at year-end.
Determine balances for the following items that would appear on Allister’s consolidated financial statements for 2015:
Following are several figures reported for Allister and Barone as of December 31, 2015:Explanation / Answer
Amount 1 Inventory $ 8,89,000 2 Sales $ 18,10,000 3 Cost of Goods Sold $ 8,21,000 4 Operating Expenses $ 5,91,000 5 Net income attributable to Noncontrolling interest $ 3,000 Workings: Customer List Amortization = $66,000 / 6 years = $ 11,000 per year Intra entity Gross Profit = $1,90,000 - $1,35,000 = $ 55,000 Inventory remaining at year end = 20% Unrealized Intra entity gross profit, 12/31 = $55,000 X 20% = $ 11,000 1 Inventory = Add both the book values and subtract the unrealized intra entity gross profit = $5,50,000 + $3,50,000 - $11,000 = $ 8,89,000 2 Sales = Add both the book values and subtract intra entity transfer $1,90,000 = $11,00,000 + $9,00,000 - $1,90,000 = $ 18,10,000 3 Cost of Goods Sold = Add both the book values and subtract intra entity transfer $1,90,000 and add unrealized intra entity gross profit = $5,50,000 + $4,50,000 - $1,90,000 + $11,000 = $ 8,21,000 4 Operating Expenses = Add both the book values and amortization expense for the period = $2,55,000 + $3,25,000 + $11,000 = $ 5,91,000 5 Net income attributable to Noncontrolling interest = 20% of Barone's net income* $1,25,000 less eccess fair value amortization $11,000 and deferring $11,000 unrealized gross profit. (Gross profit is included in this computation because the transfer was upstream from Barone to Allister) = [($1,25,000 X 0.20) - $11,000 - $11,000] = $ 3,000 Barone's net income* = $9,00,000 - $4,50,000 - $3,25,000 = $ 1,25,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.