The Heating Division of Kobe International produces a heating element that it se
ID: 2413644 • Letter: T
Question
The Heating Division of Kobe International produces a heating element that it sells to its customers for $48 per unit. Its variable cost per unit is $26, and its fixed cost per unit is $9. Top management of Kobe International would like the Heating Division to transfer 15,400 heating units to another division within the company at a price of $25. The Heating Division is operating at full capacity. Assume that the units being requested are special high-performance units and that the division's variable cost would be $24 per unit (rather than $26). What is the minimum transfer price that the Heating Division should accept?
Explanation / Answer
Answer
calculate the minimum transfer price as shown below
minimum transfer price = variable cost per unit + opportunity cost per unit
= 26 + ( 48 - 26 )
= 48
opportunity cost per unit = contribution margin per unit
= selling price per unit - variable cost per unit
= 48 - 26
= 26
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.