18 Trenton and Company makes a single product requiring S50 of di aterials. Manu
ID: 2414713 • Letter: 1
Question
18 Trenton and Company makes a single product requiring S50 of di aterials. Manufacturing overhead is applied using a pre-determined overhead rate of 150% of direct-labor cost, One-third of manufacturing ove fixed. There is no under- or over-applied overhead, and the company has no beginning or ending inventory. The company reports the following results for August: Number of units sold Selling price per unit Manufacturing cost per unit Variable selling and admin. expenses per unit 8,000 $300 $200 $50 200 $290,000 ! How many units can sales go down before the company incurs a loss? 1,375 units 5,100 units 2,700 units 6,625 units A. C. D. E. None of the aboveExplanation / Answer
Direct labour cost per unit = 200-50/2.5 = 60 per unit
Manufacturing overhead cost per unit = 150-60 = 90 per unit
Fixed manufacturing cost per unit = 90/3 = 30 per unit
Fixed cost = (30*8000+290000) = 530000
Variable cost per unit = 50+60+60+50 = 220 per unit
Contribution margin per unit = 300-220 = 80 per unit
Break even point unit = 530000/80 = 6625 units
So answer is d) 6625 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.