Question 5 (10 points) Alpha Company uses the periodic inventory system and had
ID: 2414829 • Letter: Q
Question
Question 5 (10 points)
Alpha Company uses the periodic inventory system and had the following inventory & sales activity for the month of May 2016:
Date
5/1
ACTIVITY
Beginning Inventory
QUANTITY
100
UINIT PRICE
$12
DATE
5/5
ACTIVITY
Purchase
QUANTITY
200
UNIT PRICE
$13
DATE
5/15
ACTIVITY
Purchase
QUANTITY
300
UNIT PRICE
$14
DATE
5/25
ACITIVITY
Purchase
QUANTITY
200
UNIT PRICE
$15
Sales were 500 units, Ending Inventory was 300. Using the FIFO method, determine the dollar values following for the month of May: 1. Ending Inventory 2. Cost of Goods Available for Sale 3. Cost of Goods Sold
Explanation / Answer
Calculate following :
1) Ending inventory = (200*15+100*14) = $4400
2) Cost of goods available for sale = $11000
3) Cost of goods sold = 11000-4400 = $6600
Unit Cost per unit Total cost Beginning inventory 100 12 1200 Purchase 5/5 200 13 2600 Purchase 5/15 300 14 4200 Purchase 5/25 200 15 3000 Total 800 11000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.