Caldwell Inc. acquired 65% of Club Corp. for $2,600,000. Club owned a building a
ID: 2415023 • Letter: C
Question
Caldwell Inc. acquired 65% of Club Corp. for $2,600,000. Club owned a building and equipment with ten-year useful lives. The book value of these assets was $830,000, and the fair value was $950,000. For Club's other assets and liabilities, book value was equal to fair value. The total fair value of Club's net assets was $3,500,000.
Required: Using the acquisition method, determine the amount of goodwill associated with Caldwell's purchase of Club.
Caldwell Inc. acquired 65% of Club Corp. for $2,600,000. Club owned a building and equipment with ten-year useful lives. The book value of these assets was $830,000, and the fair value was $950,000. For Club's other assets and liabilities, book value was equal to fair value. The total fair value of Club's net assets was $3,500,000.
Required: Determine the amount of the non-controlling interest as of the date of the acquisition.
Explanation / Answer
The non-controlling interest is the portion of the firm not purchased.
That is 100% - 65% = 35%.
Total is 2,600,000 / .65 = $4,000,000 x 35% = 1,400,000.
The first step for figuring out goodwill is to figure out what the fair value of Club Corp is. That is, if $2,600,000 = 65% of Club Corp., what is 100% of Club Corp.?
You do this by dividing the $2,600,000 by the percent and solving for the 100%, in this case $4,000,000.
Fair value of Club Corp. implied by purchase price of 65%:
2,600,000 / .65 = $4,000,000
Then, compare the fair value of the individual assets of Club Corp to the 100% consideration (purchase price if bought the whole thing) and find goodwill.
Fair value of net assets = $3,500,000
Goodwill: $4,000,000 - $3,500,000 = $500,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.