Madtack Company uses a job-order costing system and started the month of March w
ID: 2415309 • Letter: M
Question
Madtack Company uses a job-order costing system and started the month of March with three jobs in process. The cost of beginning work in process plus the costs added during March are shown below: Madtack applies overhead to jobs at a rate of 70% of direct materials used. During March, Madtack completed and sold Job #360. Job #361 was also completed but was not sold by the end of March. Job #359 was not completed by the end of March. Madtack's actual overhead cost for the month of March totaled $8,500. Calculate Madtack's cost of goods sold after the overhead variance is closed for March. Do not use decimals in your answer.Explanation / Answer
Beg Balance $14,600
DM $13,800
DL $12,000
MOH applied (12000*70/100) = $9,660
Actual MOH = $8,500
Total Mfg Cost = $48,900
Transferred to Finished Goods
Job 360 (6300+4100+3000+(4100*70/100) = $16,270
Job 361 (3500+6400+4000+(6400*70/100)= $18,380
Total Trnfsto Finished Goods= $34,650
Cost of goods sold after OH = $34,650
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.