HarrisCorporation produces a single product. Last year, Harris manufactured 32,1
ID: 2416024 • Letter: H
Question
HarrisCorporation produces a single product. Last year, Harris manufactured 32,150 units and sold 26,900 units. Production costs for the year were as follows:
Sales were $1,277,750, for the year, variable selling and administrative expenses were $158,710, and fixed selling and administrative expenses were $212,190. There was no beginning inventory. Assume that direct labor is a variable cost.
The contribution margin per unit would be: (Do not round intermediate calculations.)
$20.80 per unit
$16.30 per unit
$21.90 per unit
$26.70 per unit
HarrisCorporation produces a single product. Last year, Harris manufactured 32,150 units and sold 26,900 units. Production costs for the year were as follows:
Explanation / Answer
Variable manufacturing overhead=$279,705/32,150=$8.67
Labour cost per unit=$154,320/32,150=$4.80
Material cost per unit=$234,695/32,150=$7.30
Variable selling cost per unit=$158,710/26,900=$5.90
Selling price per unit=$1,277,750/26,900=$47.50
Total Variable cost=$8.67+$4.8+$7.3+$5.90=$26.673
Contribution=$47.50-$26.673=$20.83=$20.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.