Ashton Corporation recently announced a bonus plan to reward the manager of its
ID: 2416177 • Letter: A
Question
Ashton Corporation recently announced a bonus plan to reward the manager of its most profitable division. The three divisional managers are to decide which performance measure will be used to evaluate profitability. Ashton Corporation requires a 10% minimum return on investment. The following information is available for the year just ended. Division Gross Book Value of Assets Divisional Operating Income Bristol $800,000 $94,960 Darden 752,300 91,620 Gregory 449,000 58,590 (a) Calculate return on investment. (Round ROI to 2 decimal places, e.g. 5.12%.) Return on Investment Bristol % Darden % Gregory % Which division performed the best? BristolDardenGregory (b) Calculate residual income. (If the amount is negative then enter with a negative sign preceding the number e.g. -5,125 or parenthesis. e.g. (5,125).) Residual Income Bristol $ Darden $ Gregory $ Which division performed the best? BristolDardenGregory (c) Assume that Ashton’s weighted-average cost of capital is 6% and its tax rate is 25%. Calculate economic value added. (If the amount is negative then enter with a negative sign preceding the number e.g. -5,125 or parenthesis. e.g. (5,125).) Economic Value Added Bristol $ Darden $ Gregory $ Which division performed the best? BristolGregoryDarden
Explanation / Answer
Minimum return on investment=10%
Book value of assets
Bristol 800,000
Darden 449,000
Gregory 752,300
Operating income
Bristol 91,620
Darden 94,960
Gregory 58,590
Return on investment
Bristol=Net operating income/Book value of assets * 100= 91,620/800,000*100 =11.45 %
Darden= Net operating income/Book value of assets * 100 = 94,960/449000*100 =21.14 %
Gregory= Net operating income/Book value of assets * 100 = 58,590/752,300 *100=7.78 %
Darden is best performing .
Residual Income
Bristol=Net operating income-(Book value of assets * Required rate) = 91,620-(800,000*.10) = $11,620
Darden=Net operating income-(Book value of assets * Required rate) =94,960-(449,000*.10) = $50,060
Gregory=Net operating income-(Book value of assets*Required rate)=58,590-(752,300*.10)=$-16,640
Darden has maximum residual income
Economic value added= (Net investment) x (Actual return on investment – Percentage cost of capital)
Bristol=800,000 * (.1145-.10) = $11,600
Darden=449,000 * (.2114-.10)=$50018.6
Gregory=752300 * (.0778-.10)=$-16,701.16
Darden has maximum EVA.
Best performance is secured by Dardenn.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.