A company allocates overhead to production on the basis of direct labor cost. If
ID: 2416445 • Letter: A
Question
A company allocates overhead to production on the basis of direct labor cost. If the company's total estimated overhead is $960,000 and estimated direct labor cost is $1,400,000, determine the amount of overhead to be allocated to finished goods inventory. There is $836,000 of total direct labor cost in the jobs in the finished goods inventory
A company allocates overhead to production on the basis of direct labor cost. If the company's total estimated overhead is $960,000 and estimated direct labor cost is $1,400,000, determine the amount of overhead to be allocated to finished goods inventory. There is $836,000 of total direct labor cost in the jobs in the finished goods inventory
Explanation / Answer
Production Overhead estimated rate = Estimated Overhead / Estimated Labor cost = 960000 / 140000 = 0.685714
For 836000 cost of direct labor , production overhead = 836000 * 0.685714 = 573257
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.