Computation of bond market price and Amoritization of premium or discount Lighth
ID: 2417312 • Letter: C
Question
Computation of bond market price and Amoritization of premium or discount
Lighthouse Enterprises decided to issue $700,000 of 10 year bonds. The interest rate on the bonds is stated at 10%, payable semiannually. At the time the bonds were sold, the market rate had increased to 12%.
Intructions:
1. Deteremine the maximum amount an investor should pay for these bonds. (note: Round to the nearest dollar.)
2. Assuming that the amount in (1) is paid, compute the amount at which the bonds would be reported by the investor after being held for one year. Use two recognized methods and give support to the method you prefer. (Note: Round to the nearest dollar)
Explanation / Answer
Solution.
Calculation of maximum amount an investor should pay for these bonds.
Rate of interest = 10%
Market rate = 12%
Compound = Semiannual
Time = 10
1. Present Value of a Bond's Interest Payments
PVOA =$35,000 x PVOA factor for n = 20, i = 6% market interest per semiannual period.
PVOA = $35,000 x 11.46
PVOA = $401,100
2. Present Value of a Bond's Maturity Amount.
PV of 1 = $700,000 x PV for 1 factor for n = 20, i = 6% market interest per semiannual period.
PV of 1 = $700,000 x 0.311
PV of 1 = $217,700
Combining the Present Value of a Bond's Interest and Maturity Amounts.
The present value of the bond in our example is $401,100 +$217,700 = $618,800.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.