Mohave Corp. is considering outsourcing production of the umbrella tote bag incl
ID: 2417411 • Letter: M
Question
Mohave Corp. is considering outsourcing production of the umbrella tote bag included with some of its products. The company has received a bid from Willow Co. to produce 8,100 units per year for $8.5 each. Mohave has the following information about its own production of the tote bags:
Mohave Corp. is considering outsourcing production of the umbrella tote bag included with some of its products. The company has received a bid from Willow Co. to produce 8,100 units per year for $8.5 each. Mohave has the following information about its own production of the tote bags:
Explanation / Answer
buying cost of 8,100 units = 8100*8.5+2*40%*8,100-
=68,850+6,480-$ 10,000
= $ 75,330
making cost = 8,100*9 =$ 72,900 so making is the best option
b)recalculation of decision when oppertunity cost is $ 10,000
buying cost of 8,100 units = 8100*8.5+2*40%*8,100-$ 10,000
=68,850+6,480-$ 10,000
= $ 65,330
making cost = 8,100*9 =72,900
so buying is the best option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.