Process Costing for a Service Company Madison Electric Company uses a fossil fue
ID: 2417418 • Letter: P
Question
Process Costing for a Service Company Madison Electric Company uses a fossil fuel (coal) plant for generating electricity. The facility can generate 900 megawatts (million watts) per hour. The plant operates 600 hours during March. Electricity is used as it is generated; thus, there are no inventories at the beginning or end of the period. The March conversion and fuel costs are as follows: Madison also has a wind farm that can generate 100 megawatts per hour. The wind farm receives sufficient wind to run 300 hours for March. The March conversion costs for the wind farm (mostly depreciation) are as follows: Conversion costs $2,700,000 Determine the cost per megawatt hour (MWh) for the fossil fuel plant and the wind farm to identify the lowest cost facility in March.Explanation / Answer
Fossil plant = 51,300,000/(900*600) = $95 per MWh
Wind Farm = 2,700,000/(100*300) = $90 per MWh
Fossil plant = 51,300,000/(900*600) = $95 per MWh
Wind Farm = 2,700,000/(100*300) = $90 per MWh
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.