Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dousmann Corp.s sales slumped badly in 2014. For the first time in its history,

ID: 2417870 • Letter: D

Question

Dousmann Corp.s sales slumped badly in 2014. For the first time in its history, it operated at a loss. The companys income statement showed the following results from selling 500,000 units of product: sales $2,500,000; total costs and expenses $2,600,000; and net loss $100,000. Costs and expenses consisted of the amounts shown below.

Total

Variable

Fixed


Management is considering the following independent alternatives for 2015.

1. Increase unit selling price 20% with no change in costs, expenses, and sales volume.

2. Change the compensation of salespersons from fixed annual salaries totaling $150,000 to total salaries of $60,000 plus a 5% commission on sales

Instructions

A) Compute the break-even point in dollars for 2014

B) Compute the break-even point in dollars under each of the alternative courses of action.

Total

Variable

Fixed

Cost of goods sold $2,140,000 $1,590,000 $550,000 Selling expenses 250,000 92,000 158,000 Administrative expenses 210,000 68,000 142,000 $2,600,000 $1,750,000 $850,000

Explanation / Answer

Sales = $2,500,000

COGS = $2,140,000

Less- variable cost = $160,000

Contribution = $200,000

A) Computation of break-even point in dollars for 2014

= fixed cost / contribution margin

= 300000 / 200000

= $1.5

b) 1. Increase unit selling price 20% with no change in costs, expenses, and sales volume.

Selling price = 2500000 / 500000 = $5

Increase in unit selling price = $ 5 * (1+ 0.20) = 6

Sales = 500000*6 = 3000000

Less- COGS = $2140000

Less- variable cost = $160000

Contribution = $700000

Break even point = = fixed cost / contribution margin

= 300000 / 700000

= 0.428571

2. Change the compensation of salespersons from fixed annual salaries totaling $150,000 to total salaries of $60,000 plus a 5% commission on sales

Sales = 2500000

Less – COGS = 2140000

Less variable cost = 160000 + 5% *2500000 = 285000

Contribution = 75000

Fixed cost = 300000-150000+60000 = 210000

Breakeven point = 210000/75000

=$2.8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote