Omar Corporation manufactures faucets. The variable cost of production are $37 p
ID: 2418720 • Letter: O
Question
Omar Corporation manufactures faucets. The variable cost of production are $37 per faucet. Fix cost of production are $876,000. Omar sells the faucets for a price of $61 per unit.
a) How many faucets must Omar make and sell to break even?
b) How many faucets must Omar make and sell to earn a $225,000 profit
c) The marketing manager believes that sales would increase dramatically if the price were reduced to sell $57 per unit. How many faucets must Omar make and sell to earn a $225,000 profit, assuming the sales price is set at $57 per unit?
Explanation / Answer
Assume break even sales are X units
so at break even sales cost of production is equal to sales
so X*61=$876,000
X=$876,000/61=14,361
X*$37+Fixed cost =$876,000
Fixed cost=$876,000-14,361*$37=$344,643
a) Break even sales=14,361 units
sales=$876,000
b)
contribution=$61-$37=$24
sales in units=($344,643+$225,000)/$24=23,735
sales=23,735*61=$1,447,835
C)
revised contribution=$57-$37=$20
Sales in units=($344,643+$225,000)/$20=28,482
sales=28,482*$57=$1,623,474
Increased sales=$1,623,474-$1,447,835=$175,639
Increased sales %=$175,639/$1,447,835*100=12.13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.