Harrisburg Furniture Company started construction of a combination office and wa
ID: 2418727 • Letter: H
Question
Harrisburg Furniture Company started construction of a combination office and warehouse building for its own use at an estimated cost of $5,000,000 on January 1, 2014. Harrisburg expected to complete the building by December 31, 2014. Harrisburg has the following debt obligations outstanding during the construction period.
Construction loan-12% interest, payable semiannually, issued December 31, 2013 $2,000,000
Short-term loan-10% interest, payable monthly, and principal payable at maturity on May 30, 2015 1,400,000
Long-term loan-11% interest, payable on January 1 of each year; principal payable on January 1, 2018 1,000,000 Collapse question part
(a) Assume that Harrisburg completed the office and warehouse building on December 31, 2014, as planned at a total cost of $5,200,000, and the weighted average amount of accumulated expenditures was $3,600,000. Compute the avoidable interest on this project. (Use interest rates rounded to 2 decimal places, e.g. 7.58% for computational purposes and round final answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
Explanation / Answer
Construction loan =$2,000,000
Interest rate =12%
Payable = semiannually
Interest payable on june 30 = 120000
Interest payable on december 31 = 120000
Total interest payable = 240000
Short-term loan= 1,400,000
Interest rate =10%
Payable= monthly
Interest expense = 1400000*10% * 1/12 each month = 11667
total interest expense = 140000
Long-term loan = 1,000,000
Interest rate-11%
Payable= yearly
interest expense = 110,000
planned total cost = $5200000
actual cost + capitalised interest = 5000000 + 240000
avoidable interest = 40000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.