Generic Motors is a manufacturing firm. Its beginning inventory of materials was
ID: 2418915 • Letter: G
Question
Generic Motors is a manufacturing firm. Its beginning inventory of materials was $4,000, purchases of materials $19,000, ending inventory of materials $1,500.
Its beginning inventory of work-in-process (WIP) was $3,000, ending inventory of WIP was $6,700.
Its cost of direct labor was $19,000, manufacturing overhead $15,000.
Its beginning inventory of finished goods was $4,000, ending inventory of finished goods was $3,300.
Required:
a) What was the cost of materials used?
b) What was the cost of goods manufactured (COGM)?
c) What was the cost of goods sold (COGS)?
Explanation / Answer
a) Cost of MAterials used = Beginning Raw Materials +purchases -Ending Raw materials
= 4000+19000 - 1500 = $21500
b) Cost of Goods MAnufactured = direct material used + direct labour used +manufacturing overhead +beginnig WIPinventory - ending WIP inventory
Cost of Goods manufactured = 21500+19000+15000+3000 - 6700 = $51800
c) Cost of goods sold = Cost of beginning inventory of finished goods +cost of goods manfactured - cost of ending inventory of finished goods
= 4000+51800-3300 = $52500
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.