A company issues $5,000,000, 7.8%, 20-year bonds to yield 8% on January 1, 2010.
ID: 2420047 • Letter: A
Question
A company issues $5,000,000, 7.8%, 20-year bonds to yield 8% on January 1, 2010. Interest is paid on June 30 and December 31. The proceeds from the bonds are $4,901,036. Using effective-interest amortization, how much interest expense will be recognized in 2010?
$195,000
$390,000
$392,124
$392,083
A company issues $5,000,000, 7.8%, 20-year bonds to yield 8% on January 1, 2010. Interest is paid on June 30 and December 31. The proceeds from the bonds are $4,901,036. Using effective-interest amortization, how much interest expense will be recognized in 2010?
Explanation / Answer
$392,083 ,
Interest cash expense on $5000000 at 7.8% (annually) =390000
interest on $4901036 at 8% = 392082.88
discount to be amortised for the year 2010 = 392082.88 - 390000
= 2082.88
Total interest expense = 390000 + 2082.88
= 392082.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.