Estimation of Fire Loss On September 28, 2013, a fire destroyed the entire merch
ID: 2421040 • Letter: E
Question
Estimation of Fire Loss
On September 28, 2013, a fire destroyed the entire merchandise inventory of Carroll Corporation. The following information is available:
Required:
What is the estimated inventory on September 28, 2013, immediately prior to the fire?
CARROLL CORPORATION
Calculation of estimated inventory on
September 28, 2013 (prior to the fire)
$150,000
$555,000
$?
HideWhat is the estimated inventory on September 28, 2013, immediately prior to the fire?
CARROLL CORPORATION
Calculation of estimated inventory on
September 28, 2013 (prior to the fire)
Beginning inventory$150,000
Purchases on hand 405,000 Cost of good sold available for sale$555,000
Less: cost of good sold ? Inventory on hand september$?
Explanation / Answer
Statement showing computations Particulars Amount Opening inventory 150,000.00 Purchases exclusing Transit = 465,000 - 60,000 405,000.00 Total Available inventory 555,000.00 Sales at Costs 450,000.00 Ending Inventory 105,000.00 Sales 540,000.00 Markup = 20% of Cost Cost +.2 Cost = 540000 1.2 Cost = 540,000 Cost= 450,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.