A company purchased property for $100,000. The property included a building, a p
ID: 2421217 • Letter: A
Question
A company purchased property for $100,000. The property included a building, a parking lot, and land. The building was appraised at $55,500; the land at $50,200, and the parking lot at $19,300. Land should be recorded in the accounting records with an allocated cost of:
A company purchased property for $100,000. The property included a building, a parking lot, and land. The building was appraised at $55,500; the land at $50,200, and the parking lot at $19,300. Land should be recorded in the accounting records with an allocated cost of:
Explanation / Answer
The allocated cost at which land should be recorded in the accounting records will be computed as follows:
Cost paid for the property = $100,000
Appraised value of land = $50,200
Total appraised cost of building, land, and parking lot = $55,500 + $50,200 + $19,300 = $125,000
Amount at which land should be record = ($100,000 / $125000 ) × $50,200 = $40,160
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.