Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On June 30, 2016, Singleton Computers issued 7% stated rate bonds with a face am

ID: 2421253 • Letter: O

Question

On June 30, 2016, Singleton Computers issued 7% stated rate bonds with a face amount of $200 million. The bonds mature on June 30, 2031 (15 years). The market rate of interest for similar bond issues was 6% (3.0% semiannual rate). Interest is paid semiannually (3.5%) on June 30 and December 31, beginning on December 31, 2016. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)

   

Determine the price of the bonds on June 30, 2016.

Table values are based on:

n = ?               i = ?

Cash flow              Amount           Present Value

Interest                     ?                       ?

Principal                   ?                      ?

Price of bonds           $ ?

2. Calcualte the interest expense Singleton repots in 2016 for these bonds using the effective interest method.

Period End   Cash interest paid      Bond interest expnese Premium Amortization CarryingValue

06/30/2016                                                                                                                             ?

12/31/2016                ?                                               ?

On June 30, 2016, Singleton Computers issued 7% stated rate bonds with a face amount of $200 million. The bonds mature on June 30, 2031 (15 years). The market rate of interest for similar bond issues was 6% (3.0% semiannual rate). Interest is paid semiannually (3.5%) on June 30 and December 31, beginning on December 31, 2016. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)

Explanation / Answer

1)n= 15*2 = 30

    i = 3%

200*3.5%= 7,000,000

7,000,000*19.60044

Price of bonds                                                                          $219,601,080

2)

1)n= 15*2 = 30

    i = 3%

Cash flow Amount PV Interest

200*3.5%= 7,000,000

7,000,000*19.60044

$137,203,080 Principal 200M*.41199    82,398,000

Price of bonds                                                                          $219,601,080

2)

Period Cash interest 3.5% Bond interest expense 3% Premium amotisation Carrying value 6/30/2016 219,601,080 12/31/2016 7,000,000 6,588,032 411,968 219,189,112
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote