16) ( ignore income taxes in this problem) a company is investigating automating
ID: 2421846 • Letter: 1
Question
16) ( ignore income taxes in this problem) a company is investigating automating a process by purchasing a new machine for $520,000 that would have an 8 year useful life and no salvage value. but automating the process, the company would save $134,000 per year in cash operating costs. the companys current equipm,ent would be sold for scrap now, yielding $22,000. the annual depreciation on the new machine would be $65,000,
what is the simple rate of return on the investment to the nearest tenth of a percent?
Explanation / Answer
net income = saving per year - depreciation
= 134000 - 65000
= 69000
simple rate of return = net income / (investment - scrap value of old equipment)
= 69000 / (520000 - 22000)
= 69000 / 498000
= 13.86%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.