Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem Set #1 FI 311 Excel Problem Company ZYX has asked you to help complete s

ID: 2422261 • Letter: P

Question

Problem Set #1
FI 311 Excel Problem

Company ZYX has asked you to help complete some of their finance work for 2015. They tell you the interest for the year was $50,000, and the corporate tax rate was 38%.

Company ZYX's 2015 Income Statement:

2015

2014

Sales

$ 3,450,000

$3,000,000

COGS

986,000

658,934

Gross Profit

2,464,000

2,341,066

SG&A Expenses

239,000

191,200

Depreciation

135,000

108,000

EBIT

2,090,000

2,041,866

Interest Expense

50,000

25,833

EBT

2,040,000

2,016,033

Taxes

775200

766,092

Net Income

1,264,800

1,249,940


Using excel, please fill in the missing parts of the income statement.

Calculate the operating cash flow amount for 2015

What is the cash coverage for 2015?

If you were told that the amount of inventory on the 2015 balance sheet was $275,000, what is the inventory turnover?

Given your findings in part A, what is the days in inventory? (Round to nearest whole number)

2015

2014

Sales

$ 3,450,000

$3,000,000

COGS

986,000

658,934

Gross Profit

2,464,000

2,341,066

SG&A Expenses

239,000

191,200

Depreciation

135,000

108,000

EBIT

2,090,000

2,041,866

Interest Expense

50,000

25,833

EBT

2,040,000

2,016,033

Taxes

775200

766,092

Net Income

1,264,800

1,249,940

Explanation / Answer

1) We observed that EBITDA is missing in the Income statement

EBITDA = EBIT+Depreciation+amortisation

Using excel, we find that

For 2015, EBITDA = 20,90,000+135,000=2,225,000

For 2014, EBITDA=2149866

2) Operating cash flow for 2015:-

Net Income : 1264,800

Add:Interest : 50,000

Add: Depreciation : 135,000

Cash flow from operation : 1,449,800

3) Cash Coverage ratio = (EBIT + Non cash expense e,g Depreciation) / Interest

=(2090,000+135000)/135000 = 16.48 times

4) Closing Inventory of 2015 (given) = 275,000

Inventory Turnover = Cost of goods sold / Inventory at hand = 986,000/275,000=3.58 times

5) Average days in Inventory = 365/Inventory turnover = 365/3.58=101.9 or 102 days

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote