Providing for Doubtful Accounts At the end of the current year, the accounts rec
ID: 2422545 • Letter: P
Question
Providing for Doubtful Accounts
At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit balance of 6,125,000 and net sales for the year total $66,800,000..
A. The allowance account before adjustment has a debit balance of 18,000. Bad debt expense is estimated at 3/4 of 1% of net sales.
B. The allowance account before adjustment has a debit balance of 18,000. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accouints of $475,000.
c. The allowance account before adjustment has a credit balance of $10,000. Bad debt expense is estimated at 1/2 of 1% of net sales.
D. The allowance account before adjustment has a credit balance of $ 10,000. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $ 360,000.
Determine the amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts under each of the assumptions ( A through D) listed above.
A. $ _______________
B. $ ________________
C. $ _________________
D. $ _________________
Explanation / Answer
A. Bad debt expense is estimated at ¾ of 1% of net sales. Net sales is $66,800,000. 1% of Net sales is $66,800,000 * 1% = $668,000. ¾ of $668,000 = $501,000. Allowance account before adjustment has a debit balance of $18,000. It should have a credit balance of $501,000. So amount of adjusting entry to be provided will be $18,000 + $501,000 = $519,000
B. Estimated doubtful accounts is $475,000. Allowance account before adjustment has a debit balance of $18,000. So the amount of adjusting entry to be provided will be $18,000 + $475,000 = $493,000.
C.1% of net sales as calculated above is $668,000. ½ of $668,000 = $334,000. Allowance account before adjustment has a credit balance of $10,000. So the amount of adjusting entry to be provided will be $334,000 - $10,000 = $324,000
D.Estimated doubtful accounts is $360,000. Allowance account before adjustment has a credit balance of $10,000. So the amount of adjusting entry to be provided will be $360,000 - $10,000 = $350,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.