Calhoun Company has a direct labor standard of 15 hours per unit of output. Each
ID: 2422956 • Letter: C
Question
Calhoun Company has a
direct labor standard of 15 hours per unit of output. Each employee
has a standard wage rate of $14 per hour. The standard variable overhead rate is $10 per hour.
During March, employees worked 13,100 hours. The direct labor rate variance was $9,170
favora
ble, the variable overhead rate variance was $13,100 unfavorable, and the direct labor
efficiency variance was $15,400 unfavorable. What is the variable overhead efficiency variance?
A.
$13,100 unfavorable
B.
$11,000 unfavorable
C.
$24,100 unfavorable
D.
$11,000 favorable
Calhoun Company has a
direct labor standard of 15 hours per unit of output. Each employee
has a standard wage rate of $14 per hour. The standard variable overhead rate is $10 per hour.
During March, employees worked 13,100 hours. The direct labor rate variance was $9,170
favora
ble, the variable overhead rate variance was $13,100 unfavorable, and the direct labor
efficiency variance was $15,400 unfavorable. What is the variable overhead efficiency variance?
A.
$13,100 unfavorable
B.
$11,000 unfavorable
C.
$24,100 unfavorable
D.
$11,000 favorable
Explanation / Answer
Variable overhead efficiency variance=Standard overhead rate x (Actual hours - standard hours)
Standard OH rate =$10 per hour
Actual hours= 13,100 hours
Standard hours = Number of units * standard hour per unit = 800*15 =12000
Therefore Variable overhead efficiency variance= 10(13,100-12000) = $11,000
Answer option D $11,000 Favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.