The fabrication dept. of Auto Engines, Inc. wants to estimate setup costs for Ye
ID: 2424242 • Letter: T
Question
The fabrication dept. of Auto Engines, Inc. wants to estimate setup costs for Year 5. The company has determined that its setup costs are batch-related. Relevant data for the past 5 years are:
Annual Setup Costs (Ave.):
Personnel
$240,000.00
Other
$45,600.00
Number of production runs/Year (Ave)
120
Annual Production Volume (Ave)
48,000
1.) Determine the cost rate for each setup activity.
2.) In Year 5 the company is planning on reducing the number of production runs by 20% from the previous five years level. Estimate the setup cost for Year 5.
3.) Refer to the annual setup costs. Now assume that $45,600 (other setup costs) actually represent the costs of setup equipment.
How would your answers to the above two questions change?
What assumptions did you make with respect to the existing capacity and the increase (decrease) in the number of setups?
Annual Setup Costs (Ave.):
Personnel
$240,000.00
Other
$45,600.00
Number of production runs/Year (Ave)
120
Annual Production Volume (Ave)
48,000
Explanation / Answer
1.)
2. No of production runs = 120 x 80% = 96
Production level = 96 x 48000/120
= 38400
Setup cost = 96 x 2000 + 0.95 x 38400
= 228480
Personnel Others Cost 240000 45600 No. of activities 120 48000 Cost per activity 2000 0.95Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.