Exercise 5-18 Break-Even and Target Profit Analysis; Margin of Safety; CM Ratio
ID: 2424246 • Letter: E
Question
Exercise 5-18 Break-Even and Target Profit Analysis; Margin of Safety; CM Ratio [LO5-1, LO5-3, LO5-5, LO5-6, LO5-7]
Refer to the original data. Compute the company's margin of safety in both dollar and percentage terms. Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34).
What is the company’s CM ratio? If monthly sales increase by $81,000 and there is no change in fixed expenses, by how much would you expect monthly net operating income to increase?
Menlo Company distributes a single product. The company’s sales and expenses for last month follow:
Explanation / Answer
1.
break even point:
in units:
CM % ratio: 6/20 = .3
sale required = 72600/.3 = 242000
in units = 242000/20 = 12100 units.
in dollar = $ 242000
2.
contribution magin is equal to fixed cost at break even point:
$72600
3a.
target profit is $30000
contribution required = 30000+72600 = 102600
sale required in units = 102600/6 = 17100
3b.
verification
sale 17100*20 342000
variable cost 17100*14 239400
contribution 102600
fixed cost 72600
profit 30000
4.
margin of saftey
sale - break even sale
308000- 242000 = $66000
in % = 66000/308000 = 21.43%
5.
CM ratio will be same as sale price and variable cost is same.
CM ratio will be 30%
net income will be increased by 81000*.3 = $24300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.