On Point, Inc., is interested in producing and selling a deluxe electric pencil
ID: 2424261 • Letter: O
Question
Explanation / Answer
a) Target cost = Selling price - profit margin
Selling price = $40
profit margin or return - 20% on sales = $8 per sharpener
hence target cost = $32
b) If On Point will maintain the selling price of the competitor, then selling price is $36 then On Point target cost will be $36 - $7.20 = $28.8
c) Here is the calculation of the profit
Profit at selling price of $40 is giving more profit.
Option A Option B Units sold 20,000 21,000 Selling Price $ 40.00 $ 36.00 12 Target Cost $ 32.00 $ 28.80 Profit Margin $ 8.00 $ 7.20 Total Profit 1,60,000 1,51,200Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.