On May 1, 2015, Bradley Corporation decided to sell one of its components that q
ID: 2424361 • Letter: O
Question
On May 1, 2015, Bradley Corporation decided to sell one of its components that qualified as a discontinued operation. This component had an operating loss of $75,000 during 2015. At December 31, 2015, Bradley's year-end, it estimated the Component's fair value to be $500,000 and its net book value to be $480,000. Bradley also estimated the disposal costs would be $70,000.
The sale of the component was completed on March 1, 2016 for cash proceeds of $440,000. The component had an operating loss of $21,000 during the first two months of 2016. Assume that all the amounts are pre-tax and that Bradley’s tax rate for both 2015 and 2016 was 35%. For your answers, if there is a Loss, indicate using parenthesis ( ).
a. Determine the Results of Discontinued Operations (net of tax)* as of December 31, 2015:
b. For 2016, determine the following:
Discontinued Operations (Note 17):
Income/Loss from Operations of Discontinued Operations (net of tax)
$
Gain/Loss on Disposal of Discontinued Operations (net of tax)
$
Results of Discontinued Operations (net of tax)
$
Discontinued Operations (Note 17):
Income/Loss from Operations of Discontinued Operations (net of tax)
$
Gain/Loss on Disposal of Discontinued Operations (net of tax)
$
Results of Discontinued Operations (net of tax)
$
Explanation / Answer
a. Loss from discontinued operation in years 2015 = 75000
Deffred tax assets = 75000 x 35% = 26250
Reult of 2015 = 75000 - 26250
= 48750
b.
Loss from discontinued operations = 21000
Loss net of tax = 21000
Loss on sale of componenet = 440000 - 70000 - 480000
= (110000)
Result of 2016 = (21000 +110000)(1-0.35)
= 85150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.