Apple Company pays 15% on the first $50,000 of pretax income and 30% on any addi
ID: 2424628 • Letter: A
Question
Apple Company pays 15% on the first $50,000 of pretax income and 30% on any additional pretax income. Apple Company currently earns $52,000. An investment under consideration is expected to add $20,000 in pretax income. What is the tax rate on the additional income from the investment? SHOW WORK
Apple Company pays 15% on the first $50,000 of pretax income and 30% on any additional pretax income. Apple Company currently earns $52,000. An investment under consideration is expected to add $20,000 in pretax income. What is the tax rate on the additional income from the investment? SHOW WORK
Explanation / Answer
Total Income = $52,000 + 20,000 = $72,000
on First $50,000 tax rate = 15%
$72,000 - $50000 = $22,000 tax rate 30%
Tax rate on the additional income from the investment = 30% because it exceeds the minimum 50,000 bracket.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.