Calculate the DuPont Model, given the following information: cash = $16,080; acc
ID: 2424733 • Letter: C
Question
Calculate the DuPont Model, given the following information: cash = $16,080; accounts receivable = $9,500; prepaid = $3,150; supplies = $675; equipment = $25,200; accumulated depreciation - equipment = $8,150 for year one. Cash = $20, 000; accounts receivable = $15,000; prepaid = $1,175; supplies = $2,675; equipment = $89,057; accumulated depreciation - equipment = $36,800 for year 2. Additional year 2 data is as follows: equity equals $82,600; net sales = $325,000; net income of $56,824. Assume sales revenue and net sales are the same, leave as a decimal to two places.Explanation / Answer
Year 1 Year 2 Cash $ 16,080 $ 20,000 Accounts Receivable $ 9,500 $ 15,000 Prepaid $ 3,150 $ 1,175 Supplies $ 675 $ 2,675 Equipment $ 25,200 $ 89,057 Accumulated depreciation - equipment $ (8,150) $ (36,800) Total Assets $ 46,455 $ 91,107 ROE = Profit margin x total assets turnover x equity multiplier Average assets = (46455+91107)/2 $ 68,781 Profit margin = Profit / sales 0.17 Total assets turnover = Sales / average assets 4.73 Equity multiplier = Average Assets/ equity 0.83 ROE = 0.17 x 4.73 x .83 0.69
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.