Assume that $2,500,000 is considered material for audit planning purposes for 20
ID: 2425516 • Letter: A
Question
Assume that $2,500,000 is considered material for audit planning purposes for 2014. Do any of the fluctuations in the computed ratios indicate a possible material misstatement? Use a spreadsheet to show how you reach your conclusion
2014
2013
2012
2011
Sales
102.8
92.8
88.4
79.6
Cost of sales
82.8
77.2
70.8
64.0
Beginning inventory
10.0
8.4
8.6
7.2
Ending inventory
12.6
10.2
9.4
8.6
2014
2013
2012
2011
Sales
102.8
92.8
88.4
79.6
Cost of sales
82.8
77.2
70.8
64.0
Beginning inventory
10.0
8.4
8.6
7.2
Ending inventory
12.6
10.2
9.4
8.6
Explanation / Answer
Gross margin as a percentage of sales=
(Net sales - Cost of goods sold) / Net sales
(102.8-82.8)/102.8
=0.1945 or 19.45%
(92.8-77.2)/92.8
=0.1681 or 16.81%
(88.4-70.8)/88.4
=0.1990 or 19.90%
(79.6-64.0)/79.6
=0.1959 or 19.59%
Inventory turnover =
Cost of Goods Sold ÷ Average Inventory
82.8/ ((10.0+12.6)/2)
=7.32 Times
8.4+10.2) / 2)
=8.30 Times
70.8 / ((8.6+9.4) /2)
=7.86 Times
64.0 / ((7.2+8.6)/2)
= 8.10 Times
19.45% - 16.81% = 2.64% increase in gross margin %
2.64% * sales of $102.8 million =$2,713,920 potential misstatement
$82.8million / 8.30 inventory turnover = 9.97 Million
$12.6 - $9.97 million = 2,630,000 Potential misstatement
Both calculations indicate a potential misstatement exceeding $2,500,000
Formula 2014 2013 2012 2011Gross margin as a percentage of sales=
(Net sales - Cost of goods sold) / Net sales
(102.8-82.8)/102.8
=0.1945 or 19.45%
(92.8-77.2)/92.8
=0.1681 or 16.81%
(88.4-70.8)/88.4
=0.1990 or 19.90%
(79.6-64.0)/79.6
=0.1959 or 19.59%
Inventory turnover =
Cost of Goods Sold ÷ Average Inventory
82.8/ ((10.0+12.6)/2)
=7.32 Times
77.2 / ((8.4+10.2) / 2)
=8.30 Times
70.8 / ((8.6+9.4) /2)
=7.86 Times
64.0 / ((7.2+8.6)/2)
= 8.10 Times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.