Mom\'s Apple Pie Company uses a standard cost system. The standard direct labor
ID: 2425638 • Letter: M
Question
Mom's Apple Pie Company uses a standard cost system. The standard direct labor time for each pie is 20 minutes. During the most recent month, the company produced and sold 5,100 pies. The standard direct labor rate is $12 per hour; the actual labor rate per hour for the month was $12.80. The company used a total of 1,680 labor-hours. value: 0.75 points What was the direct labor efficiency (usage) variance for the month? (Do not round intermediate calculations.) Direct labor efficiency (usage) varianceExplanation / Answer
Actual Time = 1680/5100 = 0.32941 per hour x 5100 pies = 1680
Standard Time = 0.33333 per hour x 5100 = 1700
Actual Rate = $12.80 per hour
Standard Time = $12 per hour
Direct Labour Efficiency Varience = Standered Cost Of Actual Hours - Standered Cost
=( Actual Time x Standered Rate) - (Standered Hour x Standered Rate)
= ( 1680 x $12) - (1700 x $12)
= 20160 - 20400
= (240) unfavorable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.