40 Crestfield leases office space for $6,000 per month. On January 3, the compan
ID: 2426211 • Letter: 4
Question
40
Crestfield leases office space for $6,000 per month. On January 3, the company incurs $25,000 to improve the leased office space. These improvements are expected to yield benefits for 4 years. Crestfield has 2 years remaining on its lease. What journal entry would be needed to record the expense for the first year related to the improvements?
Debit Amortization Expense $6,250; credit Accumulated Amortization $6,250.
Debit Depletion Expense $12,500; credit Accumulated Depletion $12,500.
Debit Depreciation Expense $6,250; credit Accumulated Depreciation $6,250.
Debit Depletion Expense $25,000; credit Accumulated Depletion $25,000.
Debit Amortization Expense $12,500; credit Accumulated Amortization $12,500.
Crestfield leases office space for $6,000 per month. On January 3, the company incurs $25,000 to improve the leased office space. These improvements are expected to yield benefits for 4 years. Crestfield has 2 years remaining on its lease. What journal entry would be needed to record the expense for the first year related to the improvements?
Explanation / Answer
Answer. Debit Amortization Expense $12,500; credit Accumulated Amortization $12,500. Total expenses to amortized = $25000 Expected Life = 4 year Remaining Life of Lease = 2 Year Amt. to be Amortized in 2 year (Life of the lease) Amt to be amortized = 25000/2 years= $12500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.