Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making o
ID: 2426245 • Letter: T
Question
Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making one gallon of finished product: (1) Price—net purchase price $2.63, freight-in $0.40, and receiving and handling $0.42. (2) Quantity—required materials 3.18 pounds, allowance for waste and spoilage 0.78 pounds.
Compute the following. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.)
$
(b) Standard direct materials quantity per gallon. _____ pounds (c) Total standard materials cost per gallon. ______$
Explanation / Answer
1. Standard direct materials price per pound=purchase price+freight+receiving and handling=$2.63+$0.40+$0.42=$3.45
2.Standard direct materials quantity per gallon=Required material+Wastage=3.18+.78=3.96 pounds
3.Total standard materials cost per gallon=3.96 pounds *$3.45=$13.6620
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.