A company\'s had fixed interest expense of $5,000, its income before interest ex
ID: 2426363 • Letter: A
Question
A company's had fixed interest expense of $5,000, its income before interest expense and income taxes is $17,000, and its net income is $9,400. The company's times interest earned ratio equals:
0.5.
1.8.
1.9.
3.4.
0.3.
An employee earns $5,500 per month working for an employer. The FICA tax rate for Social Security is 6.2% and the FICA tax rate for Medicare is 1.45%. The current FUTA tax rate is 0.6%, and the SUTA tax rate is 4.4%. Both unemployment taxes are applied to the first $7,000 of an employee's pay. The employee has $182 in federal income taxes withheld. The employee has voluntary deductions for health insurance of $150 and contributes $75 to a retirement plan each month. What is the amount the employer should record as payroll taxes expense for the employee for the month of January?
$420.75
$464.75
$602.75
$841.50
$695.75
Explanation / Answer
a. A company's had fixed interest expense of $5,000, its income before interest expense and income taxes is $17,000, and its net income is $9,400. The company's times interest earned ratio equals:
Times interest earned ratio = EBIT/Interest = $17,000/$5,000 = 3.4
b.
Social Security = $5500 x 6.2% = 341
Medicare = 5500 x 1.45% = $79.75
FUTA = 5500 x 0.6% = 33
SUTA = 5500 x 4.4% = $242
Total payroll expense = $695.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.