Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Wilson owned equipment with an estimated life of 10 years when it was acquired f

ID: 2427168 • Letter: W

Question

Wilson owned equipment with an estimated life of 10 years when it was acquired for an original cost of $80,000. The equipment had a book value of $50,000 at January 1, 2012. On January 1, 2012, Wilson realized that the useful life of the equipment was longer than originally anticipated, at ten remaining years. On April 1, 2012 Simon Company, a 90% owned subsidiary of Wilson Company, bought the equipment from Wilson for $68,250 and for depreciation purposes used the estimated remaining life as of that date. The following data are available pertaining to Simon's income and dividends: 2012 2013 2014 Net income $100,000 $120,000 $130,000 Dividends 40,000 50,000 60,000 Compute the gain on transfer of equipment reported by Wilson for 2012. A) $19,500. B) $18,250. C) $11,750. D) $38,250.

Explanation / Answer

Book value as on January 1, 2012 = $50,000

Remaining useful life of equipment = 10 years

Annual depreciation = $50,000 / 10,000 = $5,000

Depreciation from January 1, 2012 to March 31, 2012 = $5,000 * 3 months / 12 months = $1,250

Book value of equipment as on April 1, 2012 = $50,000 - $1,250 = $48,750

Sales value of equipment = $68,250

Gain on transfer of equipment = $68,250 - $48,750 = $19,500

Hence answer is A) $19,500/

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote