Harmon Inc. produces joint products L, M, and N from a joint process. Informatio
ID: 2427838 • Letter: H
Question
Harmon Inc. produces joint products L, M, and N from a joint process. Information concerning a batch produced in May at a joint cost of $75,000 was as follows:
The amount of joint costs allocated to product L using the net realizable value method is (calculate all ratios and percentages to 4 decimal places, for example 33.3333%, and round all dollar amounts to the nearest whole dollar):
$3,614.
$4,688.
$23,438.
$33,434.
$46,875.
L M N Total Separable Processing cost $10,000 $25,000 $2,000 $37,000 Units Produced 1,200 2,500 4,300 8,000 Sales Value (after addt’l processing) $60,000 $50,000 $7,000 $117,000Explanation / Answer
Amount allocate to L as per netrealizabl value = 75,000 X %age allocate to L
= 75,000 x 62.50% = $ 46,875
So correct option is $ 46,875
Working
%age allocate to L = (Sales - Separable processing cost) / (total sales - Total seperable processing cost)
= (60,000- 10,000) / (117,000 -37,000) = 62.50%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.