Applying the Cost of Goods Sold Model Wilson Company sells a single product. At
ID: 2428023 • Letter: A
Question
Applying the Cost of Goods Sold Model
Wilson Company sells a single product. At the beginning of the year, Wilson had 150 units in stock at a cost of $8 each. During the year, Wilson purchased 825 more units at a cost of $8 each and sold 240 units at $13 each, 210 units at $15 each, and 335 units at $14 each.
Required:
1. Using the cost of goods sold model, what is the amount of ending inventory and cost of goods sold?
2. What is Wilson's gross margin for the year?
Ending inventory $ Cost of goods sold $Explanation / Answer
Opening Stock = 150Units@$8 =$1200
Purchases = 825units@$8 =$6600
Sales = 240Units@$13 = $3120
210Units@$15 = $3150
335Units@$14 = $4690
Total Sales = $10960
Ending Inventory = (150+825-240-210-335) =190 Units@$8 = $1520
Cost Of Goods Sold = (240+210+335) = 785 Units@$8 = $6280
Gross Profit = Sales -Cost of Goods Sold
= $10960 - $6280
= $4680
Gross Profit Margin = Gross Profit /Sales x100
= $4680/10960 x 100 =42.70
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.