Selling hotdogs. During a typical month, the stand reports a profit of $9,000 wi
ID: 2428406 • Letter: S
Question
Selling hotdogs. During a typical month, the stand reports a profit of $9,000 with sales of $50,000, fixed costs of $21,000 and variable costs of $0.64 per hot dog.Next yr, the company plans to start selling nachos for $3.00 per unit. Nachos will have a variable cost of $0.72 and new equipment and personnel to produce nachos will increase monthly fixd costs by $8,808. Initial sales of nachos should total 5,000 units. Most of the nacho sales are anticipated to come from current hot dog purchasers, therfore, monthly sales of hot dogs are expected to decline to $20,000. After the first year of nacho sales, the company president beleives that hot dog sales will increase to $33,750 a month and nacho sales will increase to 7,500 units a month.
a. determine the monthly breakeven sales in dollars before adding nachos.
b. determine the monthly breakeven sales during the first year of nacho sales, assuming a constant sales mix of 1 hotdog and 2 units of nachos.
Explanation / Answer
Sales Mix
Break Even Sales = Fixed Cost / P.V Ratio P/V ratio = Contribution / Sales *100 Contribution = Fixed Cost + Profit = 21000 + 9000 = $30,000 P/V ratio = 30000 / 50000*100 = 60% Break Even Sales = 21000/60% = $35,000 Variable cost Ratio = 1 - P.V ratio = 1-60% = 40% Variable cost 40% = 0.64 Sales 100% = ? = 0.64*100/40 Selling price per unit = $1.6 Total units = 50000 / 1.6 = 31250 unitsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.