Handerson Corporation makes a product with the following standard costs: The com
ID: 2429336 • Letter: H
Question
Handerson Corporation makes a product with the following standard costs:
The company reported the following results concerning this product in August.
The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
The variable overhead rate variance for August is:
$420 F
$760 F
$420 U
$760 U
Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Direct materials 9.5 kilos $ 7.00 per kilo Direct labor 0.5 hours $ 30.00 per hour Variable overhead 0.5 hours $ 7.00 per hourExplanation / Answer
C. $420 U
Variable overhead rate variance = (AH × AR) - (AH × SR)
= $8,540 - (1,160 hours × $7.00 per hour)
= $8,540 - $8,120
= $420 U
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.