his Question: 2 pts11 of 13 (0 complete)his Quiz: 20 pts po Suppose Everypage se
ID: 2429725 • Letter: H
Question
his Question: 2 pts11 of 13 (0 complete)his Quiz: 20 pts po Suppose Everypage sells 1,100 hardcover books per day at an average price of $70. Assume that Everypage's cost for the books is 60% of the selling price it charges retail customers. Everypage has no beginning inventory, but it wants to have a three-day supply of ending inventory. Assume that selling and administrative expenses are $2,200 per day Determine Everypage's budgeted purchases for the next (seven-day) week. O A. $184,800 O B. $770,000 C. S323.400 O D. $462,000Explanation / Answer
Calculate budgeted purchase :
Purchase cost per unit = 70*60% = 42 per unit
Purchase quantity = (1100*7)+(1100*3)-0 = 11000
Budgeted purchase for the next (seven day) week = 11000*42 = 462000
So answer is d) $462000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.